Függőben-Az alkoholizmus lélektana- Könyvajánló
Dr. Kapitány Máté Függőben-Az alkoholizmus lélektana című könyve a téma mélysége és súlya ellenére kifejezetten jó kis nyári olvasmány lehet, a könnyen érthető, lendületes stílusa miatt, illetve, hogy igen hamar felkelti az ember kíváncsiságát, hogyan is alakul a könyvben bemutatott Tamás nevű alkoholbeteg terápiája, felépülése.
A szerző a Pince Pszichó vendége is volt, ahol egy igen tartalmas beszélgetést sikerült összehozni az alkoholizmus mibenlétéről.
Sokakat érintő problémakör ez, és szinte fel sem tűnik, hogy ebben a 120 oldalban gyakorlatilag, amit érdemes tudni az alkoholizmus kialakulásáról, „táptalajáról”, a „tipikus”függő családmodellről, azaz érzelmileg vagy fizikálisan elérhetetlen apa, aki maga is sokszor valamilyen függőséggel küzd, (jelen esetben a jóöreg szesz a ludas), egy társfüggőségben élő, túlóvó, kontrolláló, ugyanakkor megengedő anya, aki szimbiotikus kapcsolatot ápol a felnőni képtelen fiával. Nagy poént ezzel a kis intermezzoval nem lőttem le, szépen fokozatosan bontakozik ki, milyen összetett, transzgenerációs sebek halmaza bújik meg egy ilyen patológiás egyensúlyban működő családban. Mindenki a saját túléléséért küzd és sokszor a legérzékenyebb, érzelmileg leginstabilabb egyén kerül az alkohol bűvöletébe, ő a közösség, a család tünethordozója.
És, hogy hogy kell elképzelni egy pszichoterápiát? Hogy segítheti a terapeuta az önismeret útján a klienst elakadásainak felismerésében, feldolgozásában? Minden eköré épülő misztérium átlátható, szinte már magától értetődő formát nyer a könyvben leginkább a terapeuta transzparenciára törekvésének útján.
Mindenkinek csak ajánlani tudom!