top of page

Beszélgetések a függőségről-könyvajánló



Réva Gábor 3 szakmai tekintéllyel beszélget,-akik nem csak hazánkban, de nemzetközi platformokon is elismertek -, könnyed ugyanakkor informatív stílusban. Mind a hárman más-más megközelítés szerint gondolkoznak és dolgoznak, természetesen a függőségek lényegi pontjai metszik egymást. A könyv legvégén egy személyes történet is olvasható egy függő személlyel, mely tovább színezi a beszélgetés tárgyát.


A könyv célja, ahogy Révai Gábor is írja a bevezetőben, egyrészről az ismeretterjesztés, mivel bár sok mindenkinek van személyes élménye közvetve vagy épp közvetlen módon, összességében az tapasztalható, hogy nagyon felületes az addikciókról való tudásunk. Az ismeretterjesztésen túlmenően célja még, a megértés és az elfogadás irányába történő társadalmi, akár jogi környezet befolyásolása, elmozdítása.


A beszélgetőtársak egyike Dr. Demetrovics Zsolt a Pince Pszichó beszélgető sorozat első vendége is volt, aki az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Intézetének Igazgatója és a Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszék vezetője, aki tudós énjét nem meghazudtolva a legfrissebb kutatási eredmények birtokában adja át tudását, illetve arról is beszél, hogy globálisan mennyiben változott a függőségekről való gondolkodásunk, ha egyáltalán változott, illetve a társadalmakban betöltött szerepe, jelenléte, megítélése miért olyan kettős, azaz, bár nagyon széles réteget érint, még napjainkban is sokszor tabuként kezeljük.

De mielőtt a részletek taglalásába bocsátkozik, természetesen az alapfogalmak kerülnek tisztázásra, úgymint szenvedély vagy függőség, ami sokszor összemosódik a hétköznapi nyelvben. Ugyanakkor azt is megtudhatjuk, hogy a szakma miért nem használja magát a függőség fogalmát.

Ami még terítékre kerül és rendkívül lényegi pontja az egész kérdéskörnek- és majd egy későbbi könyvajánlónkban részletesebben foglalkozunk a témával,- hogy miért lesz függő a függő, hogy vajon tényleg az adott anyag „csinálja”e a függőséget? Vagy, hogy mitől is elavult a kapudrog elmélet? És mi a helyzet a viselkedési addikciókkal, ahol nincs is kémiai szer?


Dr. Máté Gábor Kanadában él , Vancouver hírhedt Downtown Eastside drognegyedében dolgozik orvosként.Itt szerzett tapasztalatait A sóvárgás démona című könyvében írja meg, erről hosszabban másik bejegyzésben

olvashattok majd. Míg Demetrovics Zsolt árnyaltabban fogalmaz, a hangsúlyt a személyiség mikéntjére, a drogok a személy életében betöltött funkcióira helyezi, addig Máté Gábor sokkal direktebb módon összegezi az ismereteit, nála egyértelműen a fájdalom van a fókuszban a kiváltó okok közül, azaz „Mindenféle függőségnek az a fő szerepe, hogy az ember ne érezze a fájdalmat. A függőségek mind fájdalomcsillapítók.”


Azért is jó egy ilyen többszerzős könyv, mert a szakmai irányelvek ugyan azonosak, a személyes megítélés sokkal változatosabbá, sokszínűbbé, rétegeltebbé teszi az adott kérdéskört. Bár gyakorlatilag ugyanarról beszélnek, a súlypontok mégis máshova helyeződnek.

És akkor itt hoznám be a harmadik beszélgetőpartnert, Dr. Szummer Csabát, a Károli Gáspár Református Egyetem Szociálpszichológiai és Interkulturális Tanszék tanszékvezető egyetemi docensét, aki teljesen más megközelítéssel, és alapvetően nem a függőségek „miértjeinek”, ok-okozatának boncolgatásába merül, hanem kifejezetten a pszichedellikumokról, vagy más néven hallucinogénekről tart kultúrtörténeti beszámolót. Hogy hogyan lehetséges, hogy ezen szerek, melyek nem hatnak az agy örömközpontjára, következésképpen nem is okoznak függőséget, mégis a legtiltottabb szerek listáját képviselik, olyannyira, hogy kutatási engedélyeztetésük is rendkívül sikamlós ügy. Erről bővebben ír egy másik könyvében, mely a Pince Pszichó oldalán is terítékre kerül majd.


A téma komolysága és komplexitása ellenére nem egy hosszú, nehéz könyv, talán pont a sokszínű megközelítés, a riporteri kérdez-felelek forma teszi még könnyedebbé, olvasmányosabbá.

bottom of page